16 вересня 2012 р. Б.
Святий Антим
Святий Антим був висвячений 293 року на єпископа Нікомидії. Після того, як хтось зірвав зі стіни наказ імператора Максимівна про переслідування християн, погани ув'язнювали правовірних і змушували їх приносити жертви поганським божкам. Антим, як добрий пастир, скріплював своїх переслідуваних овечок у вірності Христові аж до кінця. Коли ідолопоклонники і його ув'язнили, він мужньо визнав свою віру в Христа і прославив Його мученицькою смертю 303 року, підставивши голову під сокиру поганських мучителів.
Святий Теоктист
Одного дня застукав до монастирської брами самітний юнак. Походив він з вірменського міста Єраполя й називався Теоктист. Полюбивши всім серцем Бога, він утік з дому своїх батьків і в святій тишині монастиря хотів раз на завжди розпрощатися з світом, що був повний нагод до нарушення Господнього закону. Ігумен монастиря зрозумів молодого Теоктиста і прийняв його між монаше братство, щоб дати побожному юнакові можливість посвятитися геть чисто Богу на службу.
З Єрусалиму, повний побожних думок про Господні дії, пішов Теоктист у пустиню над Мертвим морем, де була лавра Фаран, повна розкинених келій пустельників, з однією спільною для всіх церквою. В цій пустині він замешкав в одній пустій печері, в сусідстві св. Євтимія Великого. Познайомившись із преподобним Євтимієм, Теоктист став його учнем, одержав від нього монаше постриження і обидва вже спільно вправлялися в чеснотах.
Коли св. Теоктистові було 84 роки, об'явив Бог св. Євтимієві, що його перший учень, преподобний о. Теоктист, має перейти до вічної слави. Св. Євтимій зараз поспішив до св. Теоктиста, який на руках свого вчителя віддав Богу свою праведну душу 3 вересня 446 року. На його похороні був присутній також єрусалимський патріарх Анастасій.
УСТАВ
НА ВЕЛИКІЙ ВЕЧІРНІ
1. Катизма 1-а „Блажен муж” – ціла, згідно з уставом. За сьогоднішнім, нашим звичаєм співаються лише деякі вибрані її стихи.
2. На „Господи, взиваю я” – 10 стихир: 4 стихири октоїха – глас 6, Свящмч. – 3 і Преп. – 3, також Слава, і нині: догмат голосу.
3. Великий недільний прокімен „Господь царює”.
4. На стиховні – стихири недільні голосу.
5. Тропарі: тропар недільний і Свящмч., Слава: Преп., І нині: богородичний недільний за голосом Преп.
6. Відпуст великий з поминанням служби недільної, Свящмч. і Преп.
НА ВЕЛИКІЙ УТРЕНІ
1. На „Бог Господь”: тропар недільний раз і Свящмч. раз, Слава:Преп., І нині: богородичний з недільних за голосом Преп.
2. Катизми: 2 і 3, після кожної з яких – мала єктенія з недільними сідальними за чергою октоїха. Також катизма 17-а. По катизмі 17-ій – одразу „Ангельський хор”, мала єктенія і іпакой чергового голосу.
3. Степенна чергового голосу.
4. Прокімен недільний чергового голосу.
5. Євангелія – 4 воскресне Лк. 112 зачало; 24, 1-12.
6. Стихира недільна „Воскрес Ісус”.
7. Канонів 4 на 14: два канони з октоїха на 6, тобто: недільний з ірмосом на 4 і Богородиці на 2, два мінеї на 8, тобто Свящмч. на 4 і Преп. на 4. По кожній пісні чергова катавасія „Хрест накреслив”. По 3-ій пісні – кондак та ікос Свящмч. і Преп.; також сідальний Свящмч., Слава: Преп., І нині: його богородичний. По 6-ій пісні – кондак та ікос недільні. На 9-ій пісні співаємо „Величає” з „Чеснішу”. По 9-ій пісні – „Свят Господь Бог наш” (3) та недільний світильний, також Свящмч., Слава:Преп., І нині: богородичний недільного світильного.
8. Хвалитних стихир недільних октоїха чергового голосу – 8, також Слава: стихира євангельська, І нині: „Преблагословенна”.
9. Після великого славослов’я – тропар недільний „Воскресши із гробу”.
10. Відпуст великий з поминанням служби недільної, Свящмч. і Преп.
НА ЛІТУРГІЇ
Вся служба неділі. Ап. – 2 Кор. 176 зач.; 4: 6-15. Єв. – Мт. 92 зач.; 22: 35-46.
